duyuruFAYDALI BİLGİLER

Acil Önemli Numaralar

Acil çağrı numaralarını tek çatı altında birleştirerek vatandaşlara büyük kolaylık sağlayan 112 Acil Çağrı Merkezi, yıl sonuna kadar ülke genelinde hizmet verecek
 Bildiğiniz gibi her durum için aramamız gereken farklı bir acil çağrı numarası var. Ancak panik anında bu numaralar zihnimizde karışabiliyor. Bu bağlamda, konu ile ilgili çalışmalar yürüten İçişleri Bakanlığı Acil Çağrı İşlemleri Müdürü Reşit Gürbüz, acil çağrı numaralarının tek çatı altında birleştirilmesi projesi hakkında konuştu. AB kapsamında olan proje ile 7 acil çağrı numarası tek çatı altında birleştirilecek. Tek çatı altına girecek numaralar ise şu şekilde: 155 polis imdat, 156 jandarma, 122 AFAD, 112 Ambulans, 110 itfaiye, 177 orman, -olan illerde- 158 sahil güvenlik.

 

Gürbüz, projenin uygulandığı illerdeki vatandaşların 155 veya 122’yi araması sonucu yinede sistemsel olarak 112’ye bağlanacaklarının altını çizdi. Yeni yöntem ile beraber, gelen aramalar çağrı alıcılarının olduğu masaya gelecek ve çağrı alıcı personel, vatandaşın konum bilgisine ulaşıp vaka formu açacak. Form açılması ile birlikte ilgili personel en geç 30 saniye içerisinde vatandaşa vaka ile ilgili olarak dönüş sağlayacak. Konu hakkında konuşan Gürbüz, “Bu sayede, olay yerine en yakın ekibin gönderilebilecek ve duruma göre farklı kurumlar da aynı bölgeye gidebilecek” ifadeleriyle projenin oldukça yararlı olacağının altını çizdi.

Yeni yöntem sayesinde kişiler tüm acil çağrı numaralarını bilmek zorunda kalmayacak ve önemli çağrılar çağrı alıcıları tarafından süzülebilecek. Gereksiz zaman kaybının olmayacağı durum ile vakitten de kazanç sağlanacağı düşünülüyor.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close