FAYDALI BİLGİLER

Ehliyet Sınıfları ve Kapsamları

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan yeni düzenlemeye göre, ehliyet sınıfları ve kapsamlarında değişikliğe gidilmiştir.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Karayolları Trafik Yönetmeliği‘nde bir dizi düzenlemeye gidilmiştir. Yapılan bu düzenlemenin ardından mevcut ehliyet sınıfları ve kapsamları da değişmiştir.

ehliyet siniflari

Yeni tip sürücü belgelerinin kullanıma sokulmasıyla birlikte mevcut ehliyet sistemi, sınıf ve kapsamları Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği‘nde yapılan değişiklikle, artık sürücü belgeleri uluslararası bir niteliğe sahip olup 180 ülkede kullanılabilecektir.

29 Mayıs 2013 tarihinde Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları’yla ilgili Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde atılan adımlar, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle tamamlanmış olmakla birlikte; ehliyet sınıflarında da dönüşüme gidilmiştir.

Yönetmelikte yapılan bu düzenlemeyle, ehliyet sınıfları da arttırılmış ve daha önce 9 adet ehliyet sınıfı mevcutken, bu rakam 17’ye çıkartılmıştır.

Aşağıdaki tablodan 1 Ocak 2016 itibariyle güncel ehliyet sınıfları ve kapsamları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Sınıfları

Kaynak:http://ehliyet.co/ehliyet-siniflari-ve-kapsamlari.html

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close