EHLİYET SINAVI

İlkokul Mezunlarına sürücü belgesi

EHLİYET ALMAK İÇİN LİSE MEZUNU OLMAK ŞART MI?

Ehliyet almak için lise mezunu olma şartı kesinlikle yoktur. Ehliyet almanın şartları Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. Maddesinde düzenlenmiştir.  Söz konusu yönetmelikte ehliyet almak için öğrenim şartı olarak ilkokul düzeyinde mezun olmak şartının arandığı açık bir şekilde yazmaktadır.

 

EHLİYET ALMAK İÇİN İLKOKUL MEZUNU OLMAK YETERLİ MİDİR?

Evet. Ehliyet almak için İlkokul düzeyinde mezun olmak yeterlidir. Bu konuda düzeyinde okur yazar olma şartının olduğu Karayolları Trafik Yönetmeliğinde açıkça yazmakta olup, ilkokul düzeyinde mezuniyet olduğunu belgeleyen bir belgenin olması yeterlidir.

4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİNDE EĞİTİM ŞARTI

Yeni eğitim siteminde İlkokul 4. Sınıfa kadar okuyanlar da ehliyet alabilecek.

 

İLKOKULU BİTİRMEYENLER EHLİYET ALABİLİR Mİ?

İlkokul bitirmemiş kişiler 4. Sınıfa kadar okumuşlar ise ehliyet alabilirler.  Bununlar birlikte  ilkokul 3 veya 4’cü sınıfa kadar okuyup da okulu bitirmeyenler daha sonradan Halk eğitim müdürlüklerinden belli bir saat karşılığında eğitim almaları ve bunu belgelendirmeleri halinde ehliyet alabilirler.

 

EHLİYET ALMANIN ŞARTLARI

Yukarıda ehliyet almanın sadece öğrenim şartından bahsettik. Hangi düzey mezuniyet gerektiğinden lise diplomasının şart olmayıp, sadece ilkokul düzeyinde okur yazarlığını belgelemenin yeterli olduğunu belirttik. Öğrenim şartının yanında diğer ehliyet alma şartları Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76 maddesinde tek tek sayılmak sureti ile belirtilmiştir.
Yaş şartı, deneyim şartı, sürücü kursuna kayıt şartı, adli sicil şartı, sağlık şartı ve sınav şartı olmak üzere diğer şartları belirtebiliriz.
Tags

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close