FAYDALI BİLGİLER

Uluslararası Sürücü Belgesi

Önceden nasıldı?

1 Ocak 2016 tarihinden önce yurt dışı araç kiralamalarında özellikle Yunanistan ve İtalya Türklerden uluslararası bir diğer adıyla Beynelmilel ehliyet istiyordu. Bu uluslararası ehliyeti temin etmek için Turing’e 415 liralık 1 yıllık harç bedelinin ödenmesi gerekiyordu. 415 lira ile Avrupa’ya gidiş-dönüş uçak bileti alırken bu rakam doğal olarak kendimizi aşırı kazıklanmış gibi hissettiriyordu. Üstelik eğer 1 yılın sonrasında yenilemek istersek 225 lira daha ödemek zorundaydık. Biz şahsen bir kere Yunanistan seyahatimizde 415 lirayı ödeyip kendimizi bi kazıklanmış hissettik.

Fakat artık 415 lira ödeyip kazıklanmak diye bir şey yok!

Şimdi nasıl?

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren sevgili devletciğimiz yeni bi uygulama getirdi. Yeni ehliyet yönetmeliğine göre mevcut ehliyetinizi yeni ehliyet ile değiştirdiğinizde uluslarası standartlara sahip olduğu için 84 ülkede başka bir belgeye ihtiyaç duymadan araç kiralayabileceksiniz.

Eski ehliyetimi uluslararası ehliyet ile nasıl değiştirebilirim?

Eski ehliyetinizi uluslararası ehliyet ile değiştirmek gerçekten çok kolay. Öncelikle şu linkten emniyet genel müdürlüğünün sürücü belgesi randevu sistemini açın. Buradan randevu al kısmına tıklayın ve ilgili yerleri doldurun. Forma gireceğiniz bilgilerin doğru olması gerekiyor aksi takdirde başvurunuz iptal edilebilir. Randevu işlemi tamamladıktan sonra randevu gününe kadar evraklarınızı tamamlamanız gerekiyor.

Bilsen iyi olur: Randevunuzu aldıktan sonra bir referans numarası verilecek. Bu referans numarasını bir yere not edin.

Uluslararası ehliyet için hangi evraklar gerekli?

Eski ehliyetinizi uluslararası ehliyetle değiştirirken aşağıdaki evrakları hazırlamanız gerekiyor.

  • Eski ehliyetiniz
  • Nüfus cüzdanı veya pasaport
  • Sürücü sağlık raporu (Aile hekiminizden alabilirsiniz. Mutlaka fotoğraflı olması gerekiyor. Fotoğraf klasik vesikalı olsa yeterli.)
  • 15 TL ödeme yaptığınıza dair dekont (Akbank, ING Bank, Ziraat Bankası gibi birçok anlaşmalı bankaya yatırabilirsiniz.)
  • 5×6 boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Eğer kan grubunuz kimliğinizde yazmıyorsa kan grubunuzun yazılı olduğu bir belge

Uluslararası ehliyet başvurusu ne kadar sürer?

Randevu alıp, evraklarınızı hazırladıktan sonra yapmanız gereken randevu saatinde seçtiğiniz emniyet müdürlüğünde olmak. Buradaki başvuru tüm evraklarınızın tam olması durumunda sadece 5-10 dakika sürüyor.

Uluslararası ehliyet başvurusunu yaptıktan sonra ehliyetimi nereden alacağım?

Uluslararası ehliyetiniz başvuru sırasında memura verdiğiniz adrese PTT kargo ile yollanacak. Bunun için ekstra bir ücret ödemiyorsunuz. Ehliyetinizi sizin haricinizde biri teslim alamaz. O yüzden verdiğiniz adreste olduğunuzdan emin olun.

Yeni ehliyet başvurusundan sonra eski ehliyetimi emniyete teslim edince ehliyetsiz mi kalacağım?

Tabii ki hayır 🙂 Emniyet size ehliyet yerine geçen bir geçici belge verecek ve 15 gün içerisinde yeni ehliyetiniz size postalanmış olacak.

Bilsen iyi olur:

  • Bu yazı zaten ehliyeti olup uluslararası geçerliliği olan yeni ehliyetlerin nasıl alınacağını anlatıyor.
Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close