FAYDALI BİLGİLER

Araba Kullanmaya Yeni Başlayıp Trafiğe Çıkacakların Dikkate Alması Gereken (6.Bölüm)

Biliyoruz, ileri sürüş teknikleri uzmanı değiliz ama şu aşağıda yazdıklarımızı bilmek ve uygulamak için de uzman olmaya gerek yok; Türkiye yollarında üç-beş yıl geçirmek yeterli. Yazdığımız 30 maddeye bir 30 madde daha eklenebilir, onun da farkındayız bu arada.

Maddelere geçmeden önce size daha önce 1.919.688 kere duyduğunuz ve unutmanızın mümkün olmadığı bir de hatırlatmada bulunacağız: Burası Türkiye!

Araç kullanacağınız yollarda, milyonlarca muhtemel trafik canavarı dolaşıyor. Bu yolları ve kurallara harfiyen uymaya çalışan sürücüler için pek de güvenli olmayan bu trafik kültürünü, trafik teröristleriyle paylaşıyor olacaksınız. Dolayısıyla aracınızı pür dikkat kullanmanız hiçbir zaman yeterli olmayacak. Bunu tahmin etmiyoruz, biliyoruz. Nereden mi? Son 10 yılda 45 bin insanın trafik kazalarında öldüğü bilgisinden… Güvenli sürüşler…

Not: Bazı maddeler hafif ironi içerebilir.

18.Kendinize güvenin

Korkmayın, böyle kullanan ilk kişi siz değilsiniz ve hep acemi bir sürücü olarak kalmayacaksınız. Ama maalesef -özellikle Türkiye’de- diğer sürücüler, kendilerinin de bu yollardan geçtiğini çabucak unuttukları için, trafikte yiyeceğiniz kornalara hazır olun.

19. Babanızla trafiğe çıkmayın

costanza
Trafikteki ilk deneyiminizi babanız yanınızdayken yaşamayın. Şehir içi ilk sürüşlerinizde size eşlik eden birini bulun, ama bu kişi yolcu koltuğunda gergin gergin oturan bıyıklı bir amca olmasın.

20. Otomatik vites candır

“Ya ben vites kolu tutmak, vites atmak istiyorum” derdinde değilseniz polemiğe girmeyin, otomatik vitesli bir araç alın. Otomatik bir aracı kullanmaya başladığınız sıralar dikkat etmeniz gereken yegâne şey, sağ ayağınızın hem gaz hem de fren pedalı için yeterli olduğudur. Sağ ayağınızı gaz pedalına, sol ayağınızı fren pedalına koyarak sürmeyin.

Hatta sol ayağınızı büküp (hemen yanlış anlamayın yaa), altınıza alın (bağdaş kurar gibi). Böylece ani durumlarda sol ayağınızla frene basma riskini sıfırlamış olursunuz. Buraya kadar size gazı verdik ama şunu da unutmayın: Trafiğin kendine has bir raconu ve dinamiği vardır, otomatik vitesle yolculuk etmek sizi anında iyi bir sürücü yapmaz. Sadece sürece alışma hızınızı artırır.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close