Uncategorized

Araba Kullanmaya Yeni Başlayıp Trafiğe Çıkacakların Dikkate Alması Gereken (8.Bölüm)

25. Ama tabelada 50 yazıyor

Hız limiti levhaları hikâyedir. Dedik ya, burası Türkiye. Siz kurala uyun tabii ki ama 50 km hızla sol şeritte gitmeyin. O hız limitini sizin dışınızdaki pek çok kişi sallamıyor. Orta şeritten sakin sakin gitmeyi tercih edin, aksi takdirde makas, küfür, selektör ve bilimum şey yemeniz işten bile değil.

26. Gaza gelenin gaz kadar aklı yoktur

Bir aracınız varsa, o araca binen arkadaşlarınız da vardır ya da olacaktır. İşte onların bir kısmı sizi “abooo çek kenara çek, yürüyerek giderim ben”, “olm bu hızla gideceksen kaldırımdan gitsene lan”, “lan bas lan bas korkma lan” gibi sözlerle gaza getirmeye çalışacaklardır (tecrübeyle sabit).

Gaza gelmeyin. Azıcık hız yapıp da bir kazaya karışırsanız, polisin muhatap olacağı kişi sizi gaza getiren arkadaşlarınız olmayacak, siz olacaksınız. Ceza falan yerseniz de ödeyeceğiniz para sizin poponuzu kaşındıracak (ancak bu kadar kibar olabiliyoruz).

27. Trafikte gurur olmaz

“Olm benim araba 180 beygir, herif kuş kadar arabasıyla beni geçmeye çalışıyor” demeyin. Güvenli bir şekilde yolculuk etmek yerine sizi sollayan birisine “dersini vermeyi” seçiyorsanız -en hafif tabiriyle- aptalsınız demektir (bakın bu en hafifi).

28.Biz size selektör yemeyin demiyoruz, yiyin ama…

İşte size sabırsız sürücü cenneti Türkiye’den bir gerçek daha. Işıklarda sol şeritte en önde bekleyen araca, arkasında bekleyen araçlar tarafından bir misyon yüklenir: Olabildiğince seri hareket etmek. Etmeyeni doğduğuna doğacağına pişman ederler. Selektörler, kornalar, el kol hareketleri ve yine selektörler…

Bu tatsız davranışlarla canınız sıkılsın istemiyorsanız yapacağınız en güzel şey kırmızı ışığa orta şeritte yakalanmak. Ha bu arada, şu yanınızda duran Toros var ya, işte o, az sonra yiyeceği korna ve selektörlere dayanamayıp sizin şeridinize doğru çevirecek direksiyonu, hem de sinyal vermeden, hazırlıklı olun.

29. Kırmızıda dur, sarıda kornayı kökle, yeşilde geç

Işıklarda en önde beklerken hareket etme anınız sarı ışığın yanması olmasın, özellikle de trafiğin yoğun ve hızlı aktığı yerlerde. Zira diğer yoldan gelen bazı sürücüler yeşilden sarıya dönen ışığı görünce, frene basmak yerine gaza basmayı tercih ediyorlar “aman kırmızıya yakalanmayayım” diye.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close