FAYDALI BİLGİLER

Sürücülere 2017’de Uygulanacak Trafik Cezaları Belli Oldu

Yeni yılda trafik kurallarına uymayan sürücüleri oldukça sert cezalar bekliyor. Edinilen bilgiye göre 2017 trafik cezaları kapsamında yeni yılda cezalara %3.83 oranında artış uygulanacak. Trafik cezaları 2017 yılında aşağıdaki gibi olacak;

2017 Trafik Cezaları Listesi

Araç sahipleri aşağıda belirtilen kural ihlallerinden herhangi birini yapmaları halinde 2017’de ciddi yaptırımlarla karşılaşacaklar. 2017 trafik cezaları şöyle;

Ceza Nedeni

Ceza Miktarı (TL)

Alkolmetreye üflemeyi kabul etmeme

2 bin 507 TL

Sürüş sırasında cep telefonu ile konuşma

95 TL

Ticari araçların mevcut kapasitesini üzerinde yolcu alması

75 TL

Ehliyetsiz olarak araç kullanımı

1.763 TL

Yetkisi olmamasına rağmen plaka basma

10 bin 383 TL

Sahte plaka kullanmak

5 bin 191 TL

Ruhsatsız araç kullanmak

95 TL

Yönetmelikte belirlenen kurallara aykırı plaka takma

427 TL

Okunması mümkün olmayan plaka kullanma

92 TL

Tescilli aracı plakasız olarak kullanmal

1.763 TL

Taksimetre bulundurmamak

427 TL

Taksimetreyi bozuk olarak kullanmak

6 bin 660 TL

Aracın muayene süresini geçirmek

95 TL

Kırmızı ışıkta geçmek

206 TL

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısız şekilde sürmek

95 TL

Trafik işaretlerine uymamak

206 TL

Uyuşturucu kullanarak araç kullanmak

4 bin 514 TL

Hız sınırını %30’dan fazla aşmak

427 TL

Radarın bulunduğu yeri belirleyen cihaz kullanmak

1.763 TL

Yasak yerden dönme

95 TL

Hatalı sollama

206 TL

Takip mesafesini ihlal etmek

95 TL

Engelli yerine park etmek

109 TL

İzin almadan yarış düzenlemek

427 TL

2017 Trafik Cezaları

Geç Kalmadan 2017 Trafik Cezanızı Sorgulayın

Araç plakanıza veya adınıza yazılmış herhangi bir trafik cezanızın olup olmadığını trafik cezası sorgulama ile öğrenebilirsiniz. Artık sürücüler mevcutta bir cezalarının olup olmadığını sadece tebligat yoluyla bildirimlerle değil, internet aracılığyla yapacakları sorgulama sonrasında da dakikalar içinde öğrenebiliyorlar. Siz de 2017 trafik cezaları genelinde bir cezanızın bulunup bulunmadığını e- devlet uygulamasını kullanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmet Başkanlığı’nca açıklanan verilere göre geçen yılın ilk 10 ayında sürücülere adeta ceza yağdı. Açıklanan verilere göre geçen yılın ilk 10 ayında toplamda 11 Milyon 471 Bin 932 adet trafik cezası uygulanırken bu cezaların 9 Milyon 153 Bin 538’i araç plakasına, 2 Milyon 307 Bin 687’si sürücülere, 4.824’ü yolculara, 5.883’ü ise yayalara uygulandı. Bu dönemde 85.227 sürücüye alkollü olarak ceza uygulanırken, 100 ceza puanını dolduran sürücü sayısı ise 5.731 oldu. Ayrıca yine bu dönemde trafikten men edilen araç sayısı ise 745 bin 529 oldu. Paylaşılan bu veriler ülkemizdeki sürücülerin çok ciddi bir şekilde trafik kurallarına uymaları gerektiğini rahatlıkla ortaya koyuyor. Türkiye’de bulunan trafiğe tescilli araç sayısının 20 milyonu aştığını düşünecek olursak, yılın ilk 10 ayındaki rakamlara göre her iki araçtan birinin bu verilere göre ceza yediğini görüyüruz. 2016’nın ilk 10 ayında uygulanan trafik cezalarının toplam tutarı ise 2 Milyar 775 Milyon 228 Bin 942 TL oldu. Eğer bu istatistikler 2017’de de devam edecek olursa, söz konusu bu rakamın 2017 trafik cezaları ile birlikte daha da artacağını söyleyebiliriz.  Bu arada araç plakanıza veya size yazılan trafik cezalarını 15 gün içerisinde ödeyerek %25 indirim kazanabileceğinizi unutmayın. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye içeriğimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Trafik Kurallarına Uymada Hangi İller Sınıfta Kaldı?

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu bir diğer çarpıcı gerçek ise kazalara neden olan unsurlarda dikkat çekiyor. İstatistiklere göre meydana gelen trafik kazalarında sürücü hatasının payı ortalama %90 civarında. Bu sonuç da sürücülerin trafik kurallarına uymalarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Trafik cezaları caydırıcılık sağlaması açısından oldukça önemli olsa da kaza istatistikleri tüm uğraşlara rağmen halen almamız gereken çok yolun olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmalar ve istatistikler ülkemizdeki trafik kazalarının oranlarının Avrupa ortalamasından çok daha yüksek seviyelerde olduğunu gösteriyor. Trafik cezaları 2017yılında kaza oranlarını ne kadar düşürür, bekleyip göreceğiz.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre ise geçen yıl trafik kurallarına uymada sınıfta kalan iller sırasıyla Ankara, İstanbul ve İzmir. Her ne kadar illere göre kaza sıralamasında nüfusa paralel olarak sonuçlar ortaya çıkıyor olsa da, Ankara bu konuda alışılmışın dışında verileler karşımıza çıkıyor. Nüfusu İstanbul’un neredeyse 1/3’ü kadar olan Ankara’daki yaralanmalı, ölmeli ve maddi hasarlı kaza sayısı İstanbul’dan yaklaşık %15 oranında daha fazla.

  • Ankara
  • İstanbul
  • İzmir

2017’de Trafik Cezası ile Karşılaşmamak için Bunlara Dikkat

Ülkemizde genel olarak trafik cezası ile karşılaşan sürücülerin ortak beyanı, trafik kuralı ihalili yaptıklarının farkında olmadıkları yönünde oluyor. Burada ise sürücülerin genel olarak trafik kurallarına tam anlamıyla hakim olmadıkları sonucu çıkıyor. Kırmızı ışıkta geçmek, ehliyetsiz araç kullanmak gibi temel kuralların dışında trafik kuralları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Öncelikle her sürücünün trafik kurallarını tam anlamıyla öğrenmek için vakit ayırıp araştırma yapması gerekiyor. İnternet üzerinden onlarca farklı kaynaktan bu kurallara kolaylıkla ulaşılabilir. Son yıllarda araç sahiplerinin en fazla karşılaştıkları cezalardan bir diğeri ise aşırı hız nedeniyle plakaya yazılan cezalar olarak karşımıza çıkıyor. Sürücülerin burada dikkat etmeleri gereken temel nokta seyir esnasındayken trafik levha ve işaretlerine gereken dikkati vermekten geçiyor. Eğer siz de sürpriz cezalar ile karşılaşmak istemiyor ve bütçenizin gereksiz yere sarsılmasının önüne geçmek istiyorsanız mutlaka yollardaki levha ve işaretlere gereken dikkati vermelisiniz.

Ayrıca trafik kurallarının temel olarak sizin bütçenize yönelik bir tehlike olarak değil, can ve mal güvenliğinizin korunması adına belirlenen evrensel kurallar olduğunu kabul etmelisiniz.  2017’de trafik cezaları ile karşılaşmamak ve hem can hem de mal güvenliğinizi korumak için 2017’de gereken önlemleri ve gerek görüyorsanız eğitimleri almaktan kaçınmayın.  Örneğin yapılan çalışmalara göre emniyet kemeri kullanmanın öneminin tahmin edilenden çok daha fazla olduğunu görebiliyoruz. İstatistikler emniyet kemeri kullanmanın otomobillerde ağır yaralanma riskini %45, kamyonetlerde ise %60 oranında azalttığını ortaya koyuyor. Ölümlü kazalarda ise emniyet kemeri kullanımın önemi çok daha fazla ön plana çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların %24.8’i bu kazalardan hiçbir zarar görmeden kurtulurken, emniyet kemeri kullanmayanlarda ise bu oranın sadece %6.3’te kaldığı görülüyor.

Trafik Cezaları 2017’de Cep Yakacak

2017’de uygulanacak olan trafik cezaları ile ilgili genel listeyi paylaştık. Paylaştığımız listedeki ceza oranları geçen yıla göre %3,83 oranında artış göstermiş durumda. Ancak burada bir başka konuya daha dikkat çekmemiz gerekiyor; her ne kadar trafik cezalarındaki artışı belirlemede Maliye Bakanlığı’nın belirlediği yeniden değerleme oranı geçerli olsa da, Bakanlar Kurulu’nun bu oranları %50 oranında arttırma veya düşürme yetkisi bulunuyor. Bakanlar Kurulu’nun bu yetkisini kullanma ihtimali çok çok düşük bir oran olarak karşımıza çıksa da hatırlatmakta fayda var. 2017 için geçerli olacak trafik cezalarında en ağır yaptırımları ise taksimetreyi bozuk olarak kullanmak ve yetkisi olmamasına rağmen sahte plaka basmak başı çekiyor. Yetkisi olmadan sahte plaka basanlar için belirlenen ceza 2017’de 10 bin 388 TL olurken, bozuk taksimetre ile çalışan taksilere uygulanacak ceza ise 5 bin 191 TL olarak belirlendi.

Sürücülerin yasak olmasını bilmelerine rağmen en fazla düştükleri bir diğer hata olan sürüş sırasında cep telefonu ile konuşmanın cezası ise 2017’de 95 TL olacak. Ehliyetsiz olarak araç kullanmanın cezası 1.763 TL olurken, araç muayenesini geciktirenlere ise 95 TL ceza uygulanacak. Aracınızın muayene tarihinin ne zaman geldiğini öğrenmek ve araç muayeneniz için randevu almak için araç muayenesi sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz.

Kaynak:https://www.sigortam.net/trafik-sigortasi/2017-trafik-cezalari/

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close